У природі лохина росте під хвойними деревами. На городі чи в саду рекомендують вибирати сонячне безвітряне місце. Якщо кущ лохини затіняють дерева, він даватиме бідний врожай. А його ягоди будуть кислими.
Який ґрунт потрібен для лохини
Садити лохину в чорнозем — це помилка. Рослині до вподоби торф’яно-піщаний або торф’яно-суглинний субстрат. Ба більше, лохина не буде рости в землі, де раніше вирощували культурні рослини. Корінь куща симбіозується із грибами, тому рослина не любить розроблену землю. Щоби посадити лохину, використовують субстрат із кислого верхового торфу, піску та кори сосни у пропорції 1:1:1. Садівники рекомендують висаджувати лохину в ямку або траншею. Другий спосіб вважають кращим для рослини, проте він дорожчий. Щоб висадити два кущі лохини в траншею, потрібно понад 700 літрів субстрату. Для двох кущів, посаджених в ямки — 550 літрів.
Як садити лохину в ямку:
Одна ямка призначена для одного саджанця лохини.
- Викопуємо ямку . Це 70 см завширшки, 70 см завдовжки, 30 см завглибшки. Роблять це за декілька днів до посадки лохини.
- Готуємо субстрат із кори сосни, піску та мохового торфу в рівних пропорціях. Або готуємо дешевший — зі 100 л соснової кори, 70 л хвойного опаду, 40 л верхового торфу та 30 л піску. Додаємо 100 г сірки.
- Засипаємо інгредієнти в ямку та розмішуємо субстрат. Утрамбовуємо субстрат у ямці, щоб волога повільно проникала в землю. Робимо гряду заввишки 20 см. Далі викопуємо ямку такого ж розміру, як коренева система саджанця лохини.
- Виймаємо кущ та розминаємо земляний ком. Це робиться для того, щоб корінь зміг прийнятися в субстраті. Рекомендують також перед висадкою занурити саджанець у воду на 30 хвилин.
- Садимо лохину в ямку. Загрібаємо та присипаємо 5-сантиметровим шаром соснової кори. Поливаємо впродовж дня. Радять робити це тричі по 10 літрів води на кущ.
Як поливати лохину
Це дуже важлива умова догляду за лохиною. Тому:
* поливати лохину слід регулярно, проте надлишок вологи може призвести до розвитку захворювань рослин;
* ґрунт під кущем має бути постійно злегка вологим на глибині 15-20 см, тому мульчування — добрий помічник у цьому питанні;
* якщо лохина зростає на відкритій ділянці, в спекотні дні її необхідно щоденно обприскувати, бажано зранку та ввечері;
* починаючи з другого року життя рослин їх можна кілька разів впродовж вегетаційного сезону поливати ледь підкисленою водою з щавлевою або лимонною кислотою (1 ст. л. на відро води) або яблучною чи оцтовою 9%-ною кислотою (100 мл на 10 л води);
* за умови якісного мульчування ґрунту тирсою хвойних порід та перепрілою хвоєю кислотність підтримується на потрібному рівні, тому в ідеалі краще перевірити рН на ділянці під чагарником, щоб не помилитися, чи потрібне додаткове підкислення.
Якими добривами підгодовувати лохину, а якими — ні
Підживлення — важлива умова успішного вирощування лохини та її гарного плодоношення. Однак не забувайте, що:
- рослина не любить неперепрілої органіки, погано реагує на підживлення гноєм або пташиним послідом — це може привести до захворювань, зниження урожайності, або й до загибелі чагарнику;
- з цієї ж причини не варто висаджувати її поруч з культурами, які потребують регулярної підгодівлі органічними добривами;
- найкраще внести під ЛОХИНУ повний комплекс мінеральних добрив рано навесні або пізно восени;
- зі складних мінеральних добрив використовуйте лише ті, які не містять хлору;
- удобрення проводять у два етапи:
перший — у березні-квітні (30 г добрив на 1м² для 1-2 — річних кущів, 60 г — для 3-річних і старших);
другий — наприкінці травня — у червні вносять сульфат амонію, калімагнезію та суперфосфат — 10-20 г на 10 л води.
Як і коли правильно обрізати лохину
✔ Обрізку чорниці починають з чотирирічного віку рослини. Її проводять рано навесні — до моменту набухання бруньок.
✔ Щорічно вирізують 2-3 старі гілки (навіть в перші два роки), а також сухі, пошкоджені та уражені хворобами. Також видаляють бічні пагони з бруньками, формуючи міцний скелет куща.
✔ Молоді бічні гілки дають дуже низький урожай, водночас забирають багато поживних речовин, тому не шкодуйте їх видаляти. Оптимальний варіант, коли в кущі залишається не більше 7-9 міцних гілок.
✔ Рослини, яким вже 15 і більше років, істотно зменшують приріст, їхні плоди дрібнішають, а врожайність падає. Для стимуляції росту молодих пагонів старі гілки обрізують на висоту близько 0,2 м.
✔ Чагарники лохини з часом дуже розростаються, тому викопуйте зайві рослини, проріджуючи зарості.